Basarıya Giden Yol Sıkılmak ve Sabretmekten Geçiyor… Mantıksız Diyorsanız Sabredip Okuyun :)

Peter Bregman’in Harvard Business Review blogunda 2 sene önce yazdığı harika bir yazıydı: “iPad’imi Neden Geri Verdim?” (yazı). iPad’in çok başarılı olduğunu ama sorunun kendisinden kaynaklandığıni anlattığı yazıda şöyle diyor Bregman:

“iPad hayatımdan birşeyi çıkardı: sıkıntıyı. Sıkıldığımız zamanlar değerlidir çünkü o zaman kendimizi meşgul edecek seyler bulmaya çalışırız. En yaratıcı oldugum zamanlar hiçbirşey yaratmadigim zamanlardır.”

Bugün karşıma bir başka araştırma çıktı. Bir problemi çözmek için uğraşırken, ara verip kafanızı meşgul etmeyecek bir işle uğraşırsanız, ara vermeyenlere veya arada dinlenenlere göre daha yaratıcı sonuclar üretiyormussunuz (yazı) . Problem çözmeye ayırdığınız zamanların arasında sıkıcı bulduğunuz, aklınızı mesgul etmeyen isleri yapmak sizi daha yaratıcı biri yapabiliyormuş 🙂

Çok zaman önce cocuklara sürekli onları meşgul edecek televizyon, oyuncak vs sunulmasının onlara çok zararlı olduğunu, ancak sıkılan bir cocuğun kendini zorlayıp oyalanacak birşeyi yaratacak motivasyonu olabileceğini okumuştum.

20120912-212413.jpg
Yine başka bir araştırmadan ornek verelim. Tüm dunyada ilkokul ve ortaokul ogrencilerine her 4 yılda bir yapılan TIMMS adlı bir matematik sınavı var. Araştırmacılar bu sınava giren cocuklara onden 120 soruluk bir test veriyorlar. Daha sonra 120 soruda kaç soruya cevap verildiğini ulke bazında listeliyorlar. İste buna inanamayacaksiniz: Bu listenin sıralaması ile ülkelerin sınavda basarı sıralaması aynı. 120 soruya sabırla cevap veren cocuklar aynı zamanda matematikte de en başarılı cocuklar. Araştırmayı yapan kisinin tesi, matematiğin bir yetenek değil sabır işi olduğu. Yapamıyorum deyip vazgeçmeyin cocuklar öğreniyor ve daha başarılı oluyorlar.

Son araştırmanın nerden olduğunu yazmama gerek yok değil mi 😉 Son yazılarımı takip edenler eminim tahmin ettiler 🙂

“Boredom” by Art By Katie Lane, Free image courtesy of http://www.freedigitalphotos.net

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s