SAP bir gün Hay Group’u yer mi?

ERP pazarının lideri SAP’nin İK Çözümleri sunumuna katıldım bugün. Bir zamanların kullanıcıyı kaçıracak karmaşıklıkta yazılımı, hem arayüzlerini web tabanlı yapıp kullanıcıyı çok rahatlatmış hem de İK konusunda çok başarılı uygulamalar geliştirmiş. Yetenek yönetiminde sunduğu raporlar çok etkileyici.

İK için en etkileyici ekranlardan biri tüm KPI’ların özetlendiği Human Capital Dashboard. Bu ekranda ayrıca her bir metrik sisteme girdiğiniz bir benchmark rakamı ile kıyaslanabiliyor ve kıyaslama trafik ışığı sistemiyle (düşükseniz kırmızı vs) görselleştirilmiş, algılanması çok kolaylaşmış.

20130322-234316.jpg
Bu ‘sisteme girdiğiniz benchmark’ rakamı bende yeni bir düşünce yarattı. Benchmark’ı nereden bulacağız? Örneğin ücretler ve çalışan bağlılığı için Hay Group’tan. İyi de, SAP dediğiniz dev, örneğin Türkiye’de ERP piyasasının %46sına sahip. ERP piyasası demek aslında büyük şirketler demek. Üstelik genellikle sektörler ERP şirketleri tarafından paylaşılmış durumda, yani her ERP şirketinin domine ettiği sektör farklı, yani çoğu sektörde SAP penetrasyonu %80-90larda dolaşıyor olabilir. Hangi çalışan bağlılığı araştırma veya ücret araştırma şirketinin kitlesi bu kadar geniş? Üstelik bu %46nın büyük çoğunluğu çalışan memnuniyeti anketi yapmasa bile ücretleri SAP ile yönetiyordur – İK ve finansın en temel kullanım alanı ücret. Yani SAP’nin elinde dev bir piyasa verisi var aslında. Üstelik Hay Group (tabii burada Hay derken aslında tüm ücret araştırma şirketlerini kastediyorum) araştırmasını geçmiş zamanlı verilere dayandırırken, SAP’nin elinde gerçek zamanlı veri var! Yani ihtiyaç duyduğunuz anda, o anın gerçek ücret kıyaslama tablolarına erişebilirsiniz. Tek pürüz kalıyor, ücret kademe ve pozisyonlarının şirketten şirkete değişmesi. Bu çok büyük bir pürüz değil aslında. Şöyle ki, SAP aslında pek çok süreçte ‘best practice – en iyi uygulamalar’dan beslendiğini söyleyerek size pek modifikasyon imkanı tanımıyor. Mesela performans yönetim sistemi sizi gayet kendi kurdukları sisteme adapte ediyor, yani siz kendi sisteminizi kurup SAP’yi araç olarak kullanmıyorsunuz aslında, ne sistem kullanacağınızı biraz SAP belirliyor. Neden aynı şey ücrette yapılmasın? Zaten ücret sistemi kurmak şirketlerin en zorlandığı konularda biri değil mi? Neden bu da SAP paketinin içine dahil edilmesin?

Bu arada bugünkü sunumda çok acayip birşey farkettim. Sene 2009, pek sevgili IFS danışmanlarımız Ersin Duman ve Sohaib Khan ile IFS’de performans modülü geliştiriyoruz. Var olan basit yapı bize uymuyor, biz deli gibi ‘management by objectives – hedeflerle yönetim’ sistemi kurmaya çalışıyoruz. O arada aklımıza geliyor, yönetici çalışanlarına kendi hedefini atasa, gerisini çalışanları doldursa diye bir ‘cascade’ ekranı oluşturuyoruz. Hatta cascade adı kulağımıza garip geliyor ama alternatif üretemiyoruz. Bugün SAP sunumunda takım hedefi atama ekranına baktığımda gözlerime inanamadım. Bizim ekranın aynısı, üstelik kullanılan terim de cascade! Üstelik bu özellik son sürümde eklenmiş bir özellikmiş 🙂

Reklam

SAP bir gün Hay Group’u yer mi?’ için 4 yanıt

  1. Yazıdan da anlaşılacağı gibi, 3 sene geriden geliyorlar:)

    Tespitlerin çok başarılı Çiğdem. Yazılarının devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s