Blogun evrimi: Engagement’dan Catalyst’e…

Bu bloğu 2011’de açtım, “söylemek istediğim çok şey var” diye bir not düşerek… Senelerdir de söyleyeceklerim hiç azalmadı, sürekli yazmaya devam ettim.
Ancak değiştim. Seneler geçtikçe değişmeyen ne var ki?
Blogun konsepti ‘engagement’ üzerine idi, çalışan ve müşteri bağlılığı diye en yakın tarif edebileceğim şekliyle, şöyle yazmıştım o zamanlar:
Engagement çok güzel bir kelime, ancak Türkçe’de tam karşılığını bulamıyorum… Bağlılık deseniz değil, engagement’da körü körüne bağlılık yok, kanlı canlı bir bağlılık var, sevmek var, adanmak var, özdeşleşmek var, kendinden vermek var… Üstelik günümüz pazarlamasının da insan kaynaklarının da en önemli sorunu gibi görünüyor: Müşterileri ve çalışanları nasıl ‘engage’ ederiz?
Ancak zaman içerisinde gerek insan gerek marka olarak daha anlamlı bir hayat sürmek adına fikirlerim daha ağırlıklı olmaya başladı. Hayatı daha anlamlı yaşamak, yönetici olarak çalışanlarla daha anlamlı ilişkiler kurmak, çalışan olarak işini anlamlı hale getirmek, marka isen müşterinin hayatına anlam katacak bir adım daha atmak… bunu onlar ‘engaged’ / bağlı olsunlar diye değil, kendi hayatını dolu dolu yaşamak için yap.
Biliyorum yaşadığımız kapitalist düzende ‘anlam’ anlamsız kalabiliyor. Benim bakış açım ise şu: Düzenle ilgili elimizden birşey gelmiyor olması, kendi hayatlarımızı yapabileceğimiz ölçüde anlamlı yapmamıza engel değil. Belki de bizi daha iyiye götürecek olan da budur. 
Bu süreçte adım da değişti, artık blog adresi olan isim benim ismim değil… benim değişimimle beraber bu gereksinim de doğunca, buyrun bloğumun yeni ismine: Catalyst Yazılar…
Yine Türkçesi olmayan bir kelimenin niyetimi tarifliyor olması çok enteresan, ama yapabilecek bir şey yok. Okuyucunun hayatının daha anlamlı olması adına katalizör olacak yazılar yazma niyetiyle, yeni adıyla bloğumda yazılarıma devam edeceğim…

 

Reklam

Blogun evrimi: Engagement’dan Catalyst’e…’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s