Yapay Zeka İnsan Olmaya Ne Katar?

Davetli olduğum ama yoğunluktan katılamadığım MCT İnsan Kaynakları Zirvesi’nin canlı yayınlanması sayesinde (ne büyük katma değer, teşekkürler) birkaç konuşmacısını dinleyebildim.

Bu konuşmalardan yine geriye bir serbest çağrışımla gelen çıkarımlar kaldı, tazeyken yazmak paylaşmak istedim. Önce öne çıkanlar, sonra serbest çağrışım:

Richard Watson, yapay zekadan üstün olan yanımızı vurguladı: yaratıcılık,empati gibi insanı insan yapan yönler. Çünkü insanı insan yönlendirecek son tahlilde.

“Yapay zeka bir Rembrandt tablosunun aynısını yapabiliyor, uzmanların ayırt edemeyeceği kadar aynısını yapabiliyor, ama bir çağ başlatamıyor.”

İnsanın yaratıcılığını yücelten başka konuşmalar da dinlemiştim, ama bu ifade bana çok etkileyici geldi.

Dedi ki Watson, okullarda yanlış eğitim veriyoruz. Çok çok geriye gitmeli, yaratıcılık, felsefe gibi dersler vermeliyiz.

Megan Reitz, açık konuşmayı besleyecek faktörleri ve ortamı tarifledi, tariflerken de yapay zekanın bu alanda kullanımını öne çıkardı: “Düşünsenize toplantıda fikrini açık açık söyleyemeyenleri size listeleyen bir program var ve bu sayede daha çok konuşulmasını sağlayabiliyorsunuz.”

Ve James Taylor. James yelekli takım elbisesi, teli kıpırdamayan taralı saçları ve gergin yüzü ile geldiğinde “ne kadar gergin bir konuşmacı, makina gibi” diye düşündüm. James konuşmasının bir yerinde çocukluk resmini koydu, soğukta kelt giymekten bahsetti, ama bir yere bağlamadı, kaçırdıysam söyleyin lütfen, sanırım ilişki kurmaya çalışıyor dedim. Derken dedi ki, gelmeden hepinizi yapay zekaya analiz ettirdim, kongre sitesinden bilgilerinizi aldım ve yapay zeka sizin psikometrik profilinizi verdi ona göre konuşma hazırladım. İçimden “ondan mı yanlış giyindin?” dedim, yargılamam doğru değil ama utanmayıp sizinle de paylaşıyorum birazdan anlayacaksınız sebebini. Sonra dedi ki, “1000 kelimelik bir konuşmasını bildiğiniz CEO’yu etkilemeniz çok kolay çünkü yapay zeka 1000 kelimeden değerlerini çıkarabiliyor size“.

Şimdi sıra serbest çağrışımda.

Bir süredir meditasyon yapıyorum, meditasyon yapanların, kurumsaldan “canlarını kurtarıyor” gibi hissedip yogaya merak salanların instagram hesaplarında dolanıyorum. Canlarını kurtarmak bir anlamda doğru bir metafor aslında, çünkü çoğunun iddiası bu hızlı dünyada kendilerinden kopmak… hislerinden, ihtiyaçlarından kopmak. Malcolm Gladwell’in Blink’te anlattığı (kitabı bininci kez anıyor olabilirim affedin) muhteşem sezgilerimizden kopmak.

Şimdi soruyorum:

– Aranızda bir toplantıda kendisi ile karşıt fikirde olup susanı, niyetlendiği halde fark etmeyen var mı?

-Ekibinde kendisi ile karşıt fikirde olup susanı, niyetlendiği halde fark etmeyen var mı?

-James bizi analiz ettirmeyip Türkiye resimlerine baksa daha isabetli bir profil sergiler, bağ kurmak için çocukluk resmini göstermek yerine başka yollar bulur muydu?

Her zamanki gibi 360 derece perspektifi 20 dakikaya soluksuz sığdıran Tanyer Sönmezer’in (20 dakika için harcadığı 92 saate saygı duruşunda bulunalım lütfen) sunumundan bir vurguya dönelim şimdi. 

Dijitalleşmenin başarısında mindset / bakış açısı %45 etkiliyken, teknoloji %10 etkiliymiş.

Benim niyetim bozuksa, karşıt fikir duymak istemiyorsam yapay zeka neylesin? Elimde kağıt olmadan bilmiyor muyum?

İtirazım neye biliyor musunuz aslında.

Bir konuşmada geçti, pilotlar kendi kendine uçabilen uçaklarda yolcu gibi seyahat edince, pilotluk becerilerini kullanmaları gereken anlarda kilitleniyorlar.

Aynı google maps kullana kullana harita suya gir dese fark etmeyecek hale gelmemiz gibi.

İnsan inanılmaz önsezileri güçlü bir varlık. 1000 kelimelik konuşmaya odaklansın, değerleri kendi de çıkarır (koçlar yapar bunu). Kim çekiniyor diye toplantıdakileri tarasın hemen görür o gözünü kaçıran yüzü. 


Bir grup insan, önsezilerimize ve içimize dönelim, bu hız bizi bizden etti derken, bir kısım insan yapay zekayla daha da kopun kendinizden ey ahali diyor.

Ne diyeceğiz yakında, yapay zeka öyle dedi sana %89 aşıkmışım mı mesela?
Ben fena halde Richard’cıyım. Acilen felsefe dersleri gelsin, herkese 🙂


Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

Reklam

Yapay Zeka İnsan Olmaya Ne Katar?’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s