Liderlik: Yetki ile değil etki ile

Liderlik ile ilgili en sevdiğim tanımlardan biridir, yetki ile değil etki ile insanları yönetebilmek(1). Gerçek bir liderin insanları yönlendirmek için yetkiye ihtiyacı yoktur. Etkisi ile yönlendirir. Çizdiği vizyonun insanlarda uyandırdığı heyecan kadar liderdir bir insan. İnsanlarla gerçek bir iletişim kurduğu kadar liderdir. Doğru yerde verebildiği destek kadar liderdir. İşine sahip çıkıp gerektiğinde hızlandırabildiği veya saptığı yoldan geri hedefe yönlendirebildiği kadar…

Liderlik eğitimlerinde bu konuya değinildiğinde hemen homurdanmalar başlar. Benim yetkim yok ki, sözüm dinlenmiyor ki, ah ben bi müdür olaydım bilirdim liderlik yapmayıBana yetki verilmeden nasıl insanları ikna edebilirim, nasıl sözümü dinletebilirim ki?

Herkes kendi iş sorumlulukları dahilinde liderlik yapabilir. Herkes kendi sorumluluk alanının lideri olabilir.

Liderlik çoğu zaman verilmez.

Sorumluluk verilir.

Kendi sorumluluk alanında liderlik yapabildiği için işin en güzel haliyle sonuçlanmasını sağlayan kişiler ise ileride yetki verilecek kişiler olarak öne çıkarlar. Yetkileri etki alanlarını, o alandaki etkileri de yetkilerini büyütür.

Aşağıda bir kişisel liderlik özeti göreceksiniz. Sevgili ekibimden Performans Yönetimi’nden sorumlu Duygu Nice Tokatlı, bakmış benden hayır yok, bir türlü ara değerlendirme için bir aksiyon alacak vakit bulamıyorum, aşağıdaki görseli atmış herkese 🙂 Hedefleri herkesin toplu görmesi ve daha geniş perspektife sahip olması için bir araya getirdiği dosya eklemiş.

Perf gorsel

İşinizin lideri olmak için yetki verilmesini beklemekten ziyade kendi işinizin liderliğini yapmak… Sizi ileriye taşıyacak felsefe bundan ibaret.

 

(1) Tanım MCT Danışmanlık’tan sevgili Mehmet Namık Aydın’dan duyduğum bir tanım

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s