Yetkinlikleri Ölçmek İçin Uzağa Gitmenize Gerek Yok – Günlük Hayata Bakmayı Deneyin!

PERYÖN kongresinde Arzum CEO’su Murat Kolbaşı’nı dinliyorum. Aradan kaçabilecek kadar ufak ama ufku genişletebilecek önemde bir cümle söylüyor: “Yemeğe gittiğimizde çalışanların davranışlarına dikkat ederim. Bu yaşıma geldim, restoranda garsona parmak şıklatmışlığım yoktur.”

Diyeceksiniz ki, yahu İK bari yemekte bir huzur ver 🙂 Ama ne yapayım, garsona parmak şıklatanlardansanız huzur muzur bulmayın, zarif bir hareket değil o 🙂

Bir Vehbi Koç hikayesi vardır, gerçek mi şehir efsanesi mi bilmediğim, kendisi her işe alacağı adayı yemeğe çıkarırmış. Yemeğin tadına bakmadan tuzu döktün mü yandın, önyargılı olduğunu düşünür ve işe almazmış.

Seneler önceydi, bir arkadaşım sevgilisinin ne kadar nazik olduğunu anlatıyordu. O kendisine her gittikleri yerde kapı açmasından etkilenmişti, oysa üçümüzün gittiği yerlerde kendi kapımı açmak bana düşmüştü 🙂 İnsan sevgilisinde değil başkalarına, patronuna değil çalışanlarına davrandığı kadar naziktir. Öbür ikisine eli mecbur, 360 derece değerlendirme de bu nedenden bir gereksinime dönüşmedi mi zaten?

Bu konuda en sevdiğim hikaye Southwest Havayolları’ndan. Bir gün iş görüşmesine gelen bir pilot resepsiyondaki görevliye kaba davranır, ve görevli hemen İK’yı arar, olayı anlatarak bu pilotun Southwest kültürüne uygun olmadığını ve işe alınmaması gerektiğini söyler. Pilot o gün o iş görüşmesine bile alınmaz[1]. Muhteşem bir kurum kültürü, muhteşem bir yetkelendirme (empowerment).

Günlük hayat, özellikle profesyonel maskelerimizin üzerimizde olmadığı günlük hayat, güç elimize geçince nasıl biri olacağımıza dair çok önemli ipuçlarıyla dolu. Farkındalığınız yüksekse, kendinizi geliştirmek istiyorsanız kendiniz bile bu ipuçlarını kullanabilirsiniz. Birgün birileri sizi değerlendirmek için de kullanabilir 🙂

 


[1] Lead with Luv kitabından – Ken Blanchard ve Southwest CEO’su Colleen Barret

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s