Sosyal medya yetenek savaşını körükleyecek

Sosyal medya insan kaynakları dünyasını hızla değiştirmeye devam ediyor. Önce teknolojiyi takip etme becerisi David Ulrich liderliğindeki RBL Group tarafından belirlenen yeni İK yetkinliklerinin ilk kez biri olarak ilk kez belirlendi. Sonrasında gelen haberler değişimin başdöndürücü bir hızla devam edeceğinin ve yetenek savaşlarının rengini değiştireceğinin habercisi.

Dün çok enteresan bir araştırmanın sonuçları yayınlandı.(1) 56 kişinin Facebook profillerine göre yapılan tahminler, aynı kişilerin 6 ay sonraki performans değerlendirmeleri ile karşılaştırıldı ve bu iki verinin tutarlı olduğu gözlendi. Bu araştırmanın sadece bir başlangıç olduğunun altı çizilmekle beraber, daha önce iddia edilenlerin aksine, sosyal profillerimiz ile gerçek kişiliklerimizin tutarlı olduğuna dair önemli bir araştırma.

Bir gün önce daha da enteresan başka bir yazıya rastladım. Yazıda Facebook profili ile gerçek hayattaki duruşumuzun aynı olduğuna dair pek çok araştırma olduğuna atıfta bulunup daha da öteye giden bir önerme vardı: sosyal medyada daha cesuruz. Asansörde karşılıklı duran iki kişinin gözgöze gelmeme çabasına yer veren yazı, direk mesajlarda daha içine kapanık olsak da herkese yayın yaptığımız twitter ve pinterest’te daha cesur davrandığımızı ve kendimizden daha fazlasını ortaya koyduğumuza işaret ediyordu.(2) Konu hakkında biraz daha araştırınca Texas Üniversitesi tarafından yapılmış olan, internetteki profilin gerçek hayattaki ile eşleştiğini gösteren başka bir yazıya ulaştım. (3)

Bu bulguları gittikçe daha çok kişinin blog yazmaya, dolayısıyla uzmanlıkları ile ilgili geniş bir perspektif sunmaya başladığı, ve daha da fazla profesyonelin Linkedin’de yaşayan ve güncel özgeçmişler tuttuğu gerçekleriyle de harmanlayınca, profesyonellerin yetenek ve potansiyellerini çok daha kolay, zahmetsiz ve hatta onlara hissettirmeden değerlendirebileceğimiz yeni bir dünyanın yaklaştığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda o çok kıymet verdiğimiz “yeteneklerin” artık dört duvar arasına sıkışmadığını, “ya şirketim duyarsa” diye işe başvurmama döneminin bittiğini, yeteneğin artık tüm “kafa avcılarının” şeffaf bir şekilde önünde olduğu sonucuna varabiliriz. Artık yetenekleri sadece özgeçmiş saklayan web sitelerinde veya iş ilanlarıyla aramayacağız, çünkü onlar aslında bize google kadar yakındalar. İşte bu gerçek, zaten yakın gelecekte kızışacak yetenek savaşlarının daha da alevleneceğini gösteriyor.

Bu şeffaf “yetenekler havuzu”nda şirketinizin stratejilerini hayata geçirecek kişileri bulmaya hazır mısınız? Yeterince etkin sosyal medyayı kullanabiliyor musunuz? Belki daha da önemlisi, artık kolayca başka şirketler tarafından bulunabilecek ve “kanca atılabilecek” yeteneklerinizin elde tutulması için daha fazla efor sarfetmeye hazır mısınız?

(1) http://mashable.com/2012/02/21/facebook-profiles-job-performance/

(2) http://www.readwriteweb.com/archives/why_we_feel_like_we_can_speak_our_minds_on_social.php

(3) http://www.readwriteweb.com/archives/study_your_facebook_personality_is_the_real_you.php

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s