Bireysel çalışmadan ekip liderliğine: Sizi bekleyenlerden bir kesit

Tek başına çalışmaktan ekip liderliğine geçişteki en büyük sancı yetki devri, bu sancının da kök nedeni kendi mükemmellik çıtamızdır. Tek başına çalışan ve senelerdir bir konuda uzmanlaşmış birinin kendince metodları, başarı kriterleri, olmazsa olmazları, kısaca kendine özgü yoğurt yiyişi vardır. Oysa bir ekibi yönetmeyi üstlendiğinizde sizden daha az tecrübeli kişiler sizden daha hatalı? işler çıkararak işi öğreneceklerdir. Ve buna dayanmak bazen dayanılmaz gelir, çünkü tek başınıza çıkardığınız o hızlı ve mükemmel? sonuçları mumla arar olursunuz.

Hatalı ve mükemmel kelimelerinin sonlarındaki soru işaretleri yazım hatası değil.

Çünkü bu sıfatlar sizin kendi filtreleriniz, inanç ve varsayımlarınızla içini doldurduğunuz sıfatlardır. Kendi yaptığınız hali mükemmel, başkalarının yaptığı hali hatalı görünebilir. Bu ise gerçeklikten farklı olabilir. Fark sadece her yiğidin farklı yoğurt yemesinden kaynaklanabileceği gibi, en başta hatalı görünen yaklaşımlar aslında günün sonunda çok daha iyi sonuçlara ulaşabilir. Veya gerçekten hatalıdır, ancak bu da işi devrettiğiniz kişinin öğrenme yolculuğunun bir parçasıdır. 

Bu son derece doğal süreçte ilerlerken ve hayat size zor gelirken ise henüz bir ekiple çalışmanın güzelliklerini görmemiş olabilirsiniz. Bireysellikten liderliğe geçiş sancıları yaşayanlar için tünelin ucundaki ışıklı yolculuğu resmetmek gerekirse:

– İyi bir ekibiniz varsa gününüz kötü geçmez. Daha sabahın köründe kafasını uzatıp halinizi hatrınızı soran, keyfinizin kaçık olduğunu farkeden, sizi o ruh halinden çıkaran elbet biri bulunur. Tek başına çalışanların sahip olmadığı bir lükstür bu.

– İyi bir ekibiniz varsa en yaratıcı fikirlerinizi üretme zamanınız gelmiş demektir. En iyi fikirleri kendi başına düşünürken bulduğunu zannedenlerin bir de bir fikri birilerine anlatır ve üzerinden tartışırken kendilerini test etmelerini öneririm. Ekibiniz varsa sizi iyi dinleyen birileri de kesin vardır. Hızına zor yetiştiğimiz günümüz dünyasında birbirimizi o kadar az dinler ve dolayısıyla anlar olduk ki. Karşınızda biri sizi dinliyor, anlıyor ve yansıtıyorsa kafanız çok daha iyi çalışacaktır. Yönetici olmak ise ekibin zamanından sorumlu kişi olmak demektir 🙂 Eğer o an bir problemin üzerinde yoğunlaşmak ve tartışmak istiyorsanız birinin zamanına el koyabilirsiniz 🙂

– İyi bir ekibiniz varsa en iyi sonuçlara varma ihtimaliniz artar. Katılımcı ve açık iletişimci ekiplerde farklı fikirlerin yarattığı uçuşma ve zihin cimnastiği aslında en iyi alternatiflere ulaşmanızı ve daha çok riski baştan hesaplayabilmenizi sağlar. Sizden farklı düşünen her beyin sizin göremediğiniz bir kör noktayı aydınlatacak ve perspektifinizi geliştirecektir. 

– İyi bir ekibiniz varsa artık “Allah’ım nasıl yetişecek” derdi yaşamazsınız. Çok yoğun olduğunuz bir gün “sizin için ne yapabilirim, bir kısmını ben halledeyim” diyen birinden daha güzel ne olabilir ki?

İyi bir ekip işyerinde başarı ve huzurun anahtarıdır. İyi bir ekip olmanın yolu ise iyi niyet ve güvenden geçiyor… Ha bir de emekten. Hiçbir ilişki emek vermeden iyi gitmiyor…

Reklam

Bireysel çalışmadan ekip liderliğine: Sizi bekleyenlerden bir kesit” için bir yanıt

  1. Çiğdem hanım merhaba,
    İyi bir ekiple buluşmak ve o ekibi uyumla buluşturabilmek.
    Böyllelikle güçlü yanlar kurulmuş ve fırsatlar da bu durumla buluşmak üzere yola çıkmış diyebiliriz.
    Sağlık ve esenlik temennilerimle,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s