SHRM-HRCI battle: Can someone realize the harm they are giving to the profession? / SHRM-HRCI savaşı: Lütfen mesleğe zarar verdiğinizi farkedebilir misiniz?

–> Türkçe için aşağıya ilerleyiniz / For Turkish please scroll down

That was one of the weirdest days. 

Out of the blue SHRM announced that they will be offering a new competency based certification for HR professionals. And that they will be supporting HRCI’s certifications until a certain time. 

(For those who doesnt know: SHRM & HRCI are sister companies serving for HR community for ages. If we just consider certification related responsibilities, HRCI administers the tests and SHRM provides learning materails for the same tests. Those certifications have set the standard for the profession. I worked voluntarily for both, have always felt pride to be a part of their projects.)

Then HRCI conveyed a message stating they were disappointed that SHRM didnt shared this plan with them. 

SHRM replied: we did. 20140604-172113-62473040.jpg

Then followed tweets and emails blaming eachother.

20140604-172634-62794935.jpg

The ironic thing here is that SHRM & HRCI shares the same building, by the way. 

Until this point, how do you feel about the conversation? Sadly, it doesn’t feel like two sister corporations, nor professional organizations. 

Then it was announced that HRCI will not be at the annual conference. All I said was OMG – but that was more than that. SHRM plans to open a certification corner at the very place HRCI owns for years…

Meanwhile, SHRM assures that all HRCI certified HR professionals will be SHRM certified at no cost if they complete an online tutorial. 

20140604-172347-62627962.jpg

But wait. 

SHRM they initiated this new certification as they believe the certification should be based on competencies. But then, why do they certifiy all those people without assessing their competencies? How come your certification be competency based if you certify people without assessing competencies?

So there is probably other things that arise the conflict, but we will never know. The picture as we got it is away from being reasonable. 

And after all, what is the outcome of this battle? The only outcome of these debates is destroying the credibility of both organizations. Why? SHRM and HRCI, hand in hand, worked hard to gain the trust of the  HR professionals and set the credibility of the certifications, and now one of them says those certifications are not enough to qualify an HR professional. Am I the only one who feels deceived?

As HR professionals, we are the ones who urge greater communication and healthy conflict management in companies. And you set the standart for the profession. What does this battle tells you about your communicaiton and conflict management skills? I invite you to get out of your rooms and meet in your cozy library, a place that will remind you of all the good things you did together for the profession. 

I can never know who is wrong or right. We will never get the whole picture. So I refrain from supporting either organization. But as an HR Professional, and as a volunteer, I have every right to ask both SHRM and HRCI to handle this conflict in a way that doesn’t harm the profession. They owe this courtesy to all those people out there, supporting SHRM, trusting both SHRM and HRCI in their long journey in HR. 

Çok garip bir gündü. 

SHRM durup dururken İK profesyonelleri için yetkinlik bazlı yeni bir sertifikasyon sunacağını duyurdu. Ve HRCI’ın testlerini belli bir süreye kadar desteklemeyi sürdüreceğini. 

(Bilmeyenlere not: SHRM & HRCI İK mesleğine senelerdir hizmet veren kardeş kuruluşlar. Sadece sertifikasyon penceresinden bakarsak HRCI sınavları yönetirken SHRM aynı sınavlara eğitim kaynakları hazırlıyor. Bu sertifikalar İKcılar için standartları belirledi bunca zaman. Ben iki organizasyon için de gönüllü çalıştım, ve projelerinin bir parçası olmaktan hep gurur duydum.)

Sonrasında HRCI bir mesaj yayınlayarak SHRM’ün bu planı kendileriyle paylaşmamasından duydukları hayalkırıklığını dile getirdi. 

SHRM cevapladı: yaptık. 

20140604-172113-62473040.jpg

Daha sonra karşılıklı suçlamalar içeren mesajlar ve twitler gelmeye başladı.

20140604-172634-62794935.jpg

Tabii SHRM ile HRCI’ın aynı binada olması ironik bu arada. 

Bu noktaya kadar, bu diyalog size ne hissettiriyor? Üzücü, ama ben ne kardeş kuruluş ne de profesyonel kurum gibi hissetmiyorum. 

Sonrasında HRCI’ın bu sene SHRM’ün yıllık konferasında yer almayacağı açıklandı. Ben tam yok artık derken daha fazlası geldi: HRCI’ın senelerdir bılunduğu köşede bu sene SHRM sertifikasyon köşesi açacaktı. 

Bu arada SHRM bütün HRCI tarafından sertifikalandırılmış tüm sertifika sahiplerinin bir online eğitim tamamladıkları takdirde ücretsiz SHRM sertifikası alabileceklerini açıkladı. 

20140604-172347-62627962.jpg

Durun bir dakika. 

SHRM bu yeni sertifikayı, sertifikasyonun yetkinlik bazlı olması gerektiğine inandığı için başlattı. Ama o zaman, bütün bu insanları yetkinliklerini hiç ölçmeden nasıl sertifikalandıracak? İK profesyonellerini yetkinliklerini değerlendirmeden sertifikalandırırsanız, sertifikasyonunuz nasıl yetkinlik bazlı olacak?

Yani muhtemelen bu çatışmayı körükleyen başka şeyler var ve biz bunları giçbir zaman bilemeyeceğiz. Gördüğümüz resim ise tutarlı olmaktan uzak. 

Sonuçta, bu savaştan çıkan ne? Bu tartışmaların tek bir sonucu var: iki organizasyonun da güvenilirliğini sarsıyor olması. Neden? SHRM ve HRCI senelerce İK profesyonellerinin güvenini kazanmak ve sertifikasyonların güvenilirliğini benimsetmek için çok emek verdiler, ve şimdi biri bu sertifikasyonların bir İK profesyonelinin yetkinliğini ölçmek için yetersiz olduğunu söylüyor. Kendini kandırılmış hisseden tek ben miyim?

İK profesyonelleri olarak kurumlarımızda daha fazla iletişimi ve sağlıklı çatışmayı teşvik eden bizleriz. Ve sizler, bu meslek için standardı oluşturuyorsunuz. Bu savaş size iletişim ve çatışma yetkinliklerinizle ilgili ne söylüyor? Sizleri odanızdan çıkıp alt katınızdaki sıcak kütüphanenizde buluşmaya davet ediyorum. Kütüphane size mesleğimiz için beraber gerçekleştirdiklerinizi hatırlatacaktır. 

Kimin haklı kimin haksız olduğunu bilmem mümkün değil. Resmin tümünü asla göremeyeceğiz. O yüzden taraf olmaktan kaçınıyorum. Ancak bir İK profesyoneli, ve bir gönüllü olarak SHRM ve HRCI’dan bu kavgayı mesleğe zarar vermeden çözmelerini istemeye sonuna kadar hakkım olduğunu düşünüyorum. Bunu İK yolculukları sırasında  kendilerine destek vermiş ve güvenmiş tüm meslektaşlarımıza borçlu olduklarını düşünüyorum. 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s