Turkcell Kıbrıs yolcularını kazıklıyor mu?

İnternet’in Maslow’un piramidinin en altına yerleştiği günümüzde (bu çizime mutlaka facebook veya twitter’da rastlamışsınızdır) yolumuz Kıbrıs’a düştü. Bir araştırdık ki Turkcell Kıbrıs’ı yurtdışı kabul ediyormuş, Amerika’da telefonumuzu kullanmak ne kadar pahalıysa Kıbrıs’ta da öyleymiş.

İyi dedik, akıllı yurtdışı paketi aldık geldik. Ama çok harcamayalım diye de Amerika seyahatlerinde daha önce denediğim ve apple sayfalarında da bulabildiğiniz basit önlemi aldık, iphone’un ‘uluslararası dolaşım’ sekmesini kapattık. Bunu kapattığımda Amerika’da 1kb veri almamıştım. Otele varana kadar yolda baktım benim datalar zırıl zırıl akmaya devam ediyor. Geldiğimde 2 MB kadar olmuştu bile. Diğer arkadaşlarımın telefonlarına baktım onların da aynı sekmesi kapalı ama onlarda da ful data akışı mevcut.

Burada önemli nokta Kıbrıs’taki telekom operatörünün de Turkcell olması. İnsanın aklına ‘data roaming yok ama varmış gibi kazıklanıyor muyuz?’ sorusu geliyor ister istemez. Kıbrıs’a gelen pek çok kişi bunu sorgulamadan ne paralar ödüyordur? Üstelik çoğu zaman operatör Turkcell görünüyor, roaming yaptığımız varsayılan KKTCELL değil. Bakın ben şu an screenshot aldım, aşağıda. Bu ipad’de KKTCELL kartı takılı ama operatör Turkcell görünüyor:

20130915-160335.jpg
Diyelim ki ben yanılıyorum, roaming gerçekten var. O zaman Turkcell’in müşterilerini diğer ülkelerde işe yarayan uluslararası dolaşımı kapatmanın işe yaramadığı yönünde bilgilendirme yapması gerekmez mi??

Bu sorularımın gerçekliğini kanıtlamak üzere video çektim, youtube’da izleyebilirsiniz. Turkcell’den cevap istiyorum, kendim için değil, ben gördüğünüz gibi gayet kontrollü gidiyorum 🙂 kazıklamış olabileceğini düşündüğüm insanlar için. Cevap bulamazsam yazımı ve videomu BTK’ya göndereceğim. Gerçek cevabı hep beraber duymak umuduyla.

Siz de sorularımın cevabını merak ediyorsanız yazıyı paylaşın lütfen.

Reklam

Turkcell Kıbrıs yolcularını kazıklıyor mu?” için bir yanıt

  1. E yani… ben bir haftalık KKTC seyahatim sırasında 260 TL para ödemiştim, interneti kullanmamama rağmen, sadece birkaç SMS atmama rağmen. Demiştim… Kıbrıs’ta konuşmayın aman diye.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s