İyi düşünün: Yardım mı ediyorsunuz gerçekten, yoksa engel mi oluyorsunuz?

“Onun istediği yoldan gitseydim iki katını öderdi” dedi taksici amca.

Bir önceki müşterisini anlatıyordu. Adamın çok zengin olduğunu, uzakta ona miras kalan arazilere bakmaya gittiğini, dönerken çevre yolundan gelmeyi istediğini, ama çevre yolunun çok uzun olduğu için 70-80 TL tuttuğunu, “paranıza yazık” diyerek onu şehrin içinden gitmeye ikna ettiğini ve taksimetrenin sadece 40TL yazdığını anlattı. Gururla anlatıyordu, o dürüst bir taksiciydi, asla uzun yoldan giderek müşterisini kazıklamazdı.

Sonra konu trafiğe geldi. Ankara trafiğinin ne kadar tıkandığını, hele bugün inanılmaz bir trafik olduğunu anlatırken dedi ki:

“Bahsettiğim müşteri var ya, onunla tam 2 saatte gelebildik.”

Dınınınnn.

Kendi kendime gülümsedim. Taksici doğru olanı yaptığına, bir önceki müşterisine iyilik yaptığına inanıyordu ve bu onu inanılmaz mutlu etmişti ama ben o müşterinin hiç de aynı hissetmediğine neredeyse emindim. İnsan zengin olduğunda 1 saat mi değerlidir 40 TL mi? (Üzerinize afiyet zengin müşteri Swissotel’de kalıyormuş, o 1 saate daha da acımamak ne mümkün :))

Image

Aklıma kozadan çıkan kelebek hikayesi geldi. Hani şu e-postalar ilk çıktığında muhtemelen size de 10 kere gelmiş olan sunum. Kozadan çıkmak için uğraşan bir tırtıl gören adam, ona yardım ederek bir makas bulur ve kozayı keser. Ama bir terslik vardır, tırtılın kanatları gelişmediğinden uçamaz, çünkü kanatlarını o kozadan çıkmak için gösterdiği çaba güçlendirmektedir.

Başkalarına yardım etmenin iyi bir şey olduğu önermesi, “yardım”ın gerçekten karşımızdaki kişinin işine yaradığı durumlarda geçerli. Bazen birine yardım ettiğimizi zannederken ona hayatı daha zorlaştırıyor olabiliriz, asıl istediği noktadan uzaklaştırıyor olabiliriz. Birbirimiz için neyin iyi olacağını bildiğimize dair sarsılmaz inancımız var ya, birine yardım etmeden önce o inancı bir sorgulamak lazım… Bazen birisinin iyiliği için yaptığımız bir şey aslında onun kendi istekleri ile aynı doğrultuda olmayabilir, o nedenle karşımızdaki kişinin “iyiliğinin” ne olduğundan çok emin olmayalım.

Resim: Microsoft Word Clip Art

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s