Çalışanlarla kriz iletişimi için bir alternatif

Acil durumlar ve kriz anında iletişimin sürdürülmesi şirketlerin önceliklerinden biri olmalı. Gerçek bir acil durum olmadan yaptığımız hazırlıkların ne kadar işe yarar olduğunu kestirmek şüphesiz zor, tatbikatlar yeterli olmuyor, o nedenle bu tarz hazırlıklar yaparken hayalgücü zengin ve analitik yaklaşım sergileyen insanların birarada olduğu bir ekiple çalışmakta fayda var. 

Kriz iletişimini planlarken genellikle şirketin kendi iletişim ağını kullanacağımızı varsayıyoruz. Oysa acil durum şirketin fiziksel varlığını da tehdit edebilir. Şirkete, veya iletişimi sağlayacağınız bilgisayara, veya şirket network’üne erişim çökebilir. Bu nedenle acil durum iletişim planında şirket kaynaklarını kullanmayan bir alternatif üzerinde çalışmakta fayda var. 

HR Magazine’in Eylül sayısında yaşanmış bir kriz hikayesi sonucunda kriz iletişiminde sosyal medya kullanımına geçen bir kurum anlatılıyor. Ancak şirketlerin sosyal medyadan ve sosyal medyadaki şeffaflıktan ne kadar çekindiğini (ki bazı durumlarda çok haklı da olabilirler) biliyoruz. Şeffaflıktan çekinilmediği durumlarda çalışanların tümünün önceden bileceği bir hashtag – etiket kullanımı özellikle twitter’da hızlı iletişim kurulmasını sağlayacaktır. 

Gizlilik gerektiren durumlar için şöyle bir alternatif geliştirebiliriz: şifre ile girilen bir blog. 
Bu blog sizin web sitenizde veya server’ınızda değil wordpress veya google gibi çok fazla trafiği yüklenebilecek altyapıya sahip olmalı. 
Blog adresi ve şifresi tüm çalışanlarda olmalı. Böylece kendi kaynaklarınız çökse bile iletişimi sürdürebilirsiniz. 
Blog aynı zamanda iletişimi tek yönlü olmaktan çıkarıp iki yönlü hale getirecek ve tüm çalışanlardan bilgi akışının oluşmasını da sağlayacaktır. 

Aslında kurumların çalışanlarıyla acil iletişim kurmalarını sağlamak anlamında mobil iletişimden yeterince faydalanmadığımızı düşünüyorum. Örneğin Turkcell’in tüm şirket çalışanlarının cep telefonlarına toplu SMS gönderme gibi hizmetleri var, ancak bu hizmet de acil durumun hızına yetişebilecek bir hizmet değil. Bu hizmetleri çok hızlı gerçekleştirebileceğimiz bir akıllı telefon uygulaması yapılabilir ve bu uygulama sayesinde acil mesaj gönderimi sağlanabilir.

 

20131121-214645.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s