Deneyim hep iyi midir gerçekten?

Deneyimin iyi olması ne demek, deneyim baştacıdır. Deneyimli çalışan en kaybetmek istemediğimiz çalışandır. İşin nasıl yapılacağını bilir. İşine hakimdir. Uzmandır. O giderse diye aklımız çıkar. Gelen yenilere de öğretiriz, işi çok iyi bilen birisi var deriz, ondan öğren herşeyi. 

MBA yaparken kendi kendime düşünmüştüm, neden tüm yöneticilerin MBA yapması aranmaz, ne güzel insana metod öğretiyorlar, sanki deneyimlemişsin gibi pek çok şirketin krizini vaka çalışmalarından öğreniyorsun, neden hata yaparak yüksek bir bedel ödeyesin ki? Bir sene sonra cevabımı bulmuştum: aynı zamanda öğrenilmiş çaresizlik yaratıyordu bu öğrenmeler. Aman ha bilmem ne şirketinde denenmiş çalışmamış sakın yapma. Sen de bunları okuyup sanki koşullar aynıymış ceteris paribus varmış gibi vazgeçiveriyordun. Belki de oyüzden pek çok startup bu sınırlarla yoğrulmamış ‘cahil cesaretli’ insanlar tarafından kuruluyordu. 

İşte deneyim de bazen böyle birşey. Dışarıdan gelen taze kana, taze perspektife ‘burada bu iş böyle yapılır, dediğin şey asla olmaz’ diyen deneyimdir. Her yeni fikri konfor alanını bozmamak adına reddedebilen deneyimdir. Art niyetli olmasına gerek yoktur deneyimin, belki gerçekten 2 sene önce denemiş çalışmamıştır o önerinin benzeri, deneyim şartların veya kişilerin veya ortamın değiştiğini hesaba katamayabilir. Deneyim bu anlamda baştacı değil önyargıdır. Kendi civarı dışında edinilen deneyim ve bilgileri reddetme kibri sadece onda olabilir. İşinizi yapma yönteminizi veya ürününüzü veya bakış açınızı güncellemenizi engelleyen bir önyargıya dönüşür deneyim. 

Şirketlerin teknoloji yüzünden hızla değişen dünyada ayakta kalmalarının yolu hızla adapte olmak ve değişmek ise deneyim yönetilmesi gereken ciddi bir risk olabilir. 

Değişim deyince, değişimin önünde duranlar her zaman değişimin kendisine rezistans göstermiyor da olabilirler. ‘Bu burada işlemez’ cümlelerinin altında her zaman deneyim, tecrübe, öğrenilmiş çaresizlik, statükoculuk olmayabilir. Bir dostumun dediği gibi:

“Kişilere karşı ortaya konan direnci süreçlere karşı olan dirençten ayırmak gerek.  Yeniliğe direniyor dediklerimiz yenilere direniyor olmasınlar?”

Reklam

Deneyim hep iyi midir gerçekten?’ için 5 yanıt

  1. Bu tür yazılar hep gazetelerdeki günlük burç yazılarına benziyor; ilk kendi burcunu okuyorsun aa evet bu benim sanki diyorsun, sonra merak edip koç burcunu, balığı okuyorsun, aslında hepsi seni anlatıyor gibi… Kısaca, yeterince genel konuşunca herkese bi acaba dedirtebiliyor insan.

      1. Kötü tabii ki. Fazla genel bir yazı, 3 sn liğine aa evet olabilir deyip, sonra bi el daha candy crush atıyım derken unutulan cinsten demek istedim.

  2. Bazi yazi acaba dedirtir, uc saniye sonra sozcukleri unutulur, ama bir izlenim birakmistir. Gunun birinde benzer bir durumda kalindiginda o acaba akla gelir bence. Icerik/bilgi aktarimi yerine farkindalik yaratma amaci tasiyan yazi ve konusmalarin ortak ozelligi budur. Ted konusmalarinin bircogunda oldugu gibi..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s