Patron ortalıktayken kötüleyen işletmeler

Küçüklüğümden beri bir işletmenin başarılı olması için patronun başında durması gerektiğini duyar dururum. Bazı patronlar da bunu duymuş olacaklar ki sahip oldukları başarılı işletmelere sadece bunu duydukları, bu cümleyi mahalle baskısı olarak hissettikleri için, yani işletmelerinde ‘bulunmuş olmak için’ işletmelerine arada bir uğruyorlar.

Ve onlar geldiğinde herşey saçmalıyor.

Hata yapmayan çalışanlar hata yapmaya, ortam gerilmeye, işler sarpasarmaya başlıyor.

Çünkü efendim;

 • Patron varlığını göstermek için herşeye karışıyor.
 • İşletmelerinde sürekli bulunmayan patronların genelde çok iyi bir ikinci adamları vardır. Ya da kendi kendini iyi yöneten bir takımları (self-managing team). Patron geldiğinde patronun egosu da gelir. Patron ben buradayım demek ister ve işletmede o sırada tıkır tıkır işleyen bir süreci birden değiştiresi gelir. Patron sürekli orada olmadığı için aslında çok hakim değildir, ama biryerlerden duymuş ya da okumuştur, harika bir fikir diye görünmektedir. Kendi işletmesinin kültürüne uyup uymayacağını, çalışanların motivasyonunu nasıl etkileyeceğini düşünmeden uygulamaya almaya karar verir. Daha da güzeli, kimsenin de fikrini sormaz.

  Örneğin takım iş yükünü düzgünce paylaşmıştır ama patron gelir, kimin güçlü yönü ne hakim olmadan iş bölümünü tekrar düzenler. Veya ekip müşteri geribildirimlerine göre inisiyatif kullanıp bir karar almıştır, bu nereden çıktı deyip o kararı ezer. Çalışanlara da hem mutlu görünüp hem patronu ele vermeden o kararı neden hayata geçiremediklerini anlatmak kalır.

 • Kendi yokken çok ‘gevşedikleri’ varsayımıyla gerekli otoriteyi göstermek istiyor.
 • Öyle ya bu işletme sahipsiz değil. Ben patron olarak azcık höt zöt yapayım da herkes hizaya gelsin. Otorite iyidir iyi. Yoksa herkes gevşer.

  20140101-200740.jpg

 • Bir denetimci edasıyla sadece yanlışlara odaklanıyor.
 • Hazır oradayken tüm yanlışları düzeltecek ya, her bir çalışana eleştirilerini sıralıyor. Patrondan bir olumlu cümle duymayan, takdir edilmeyen, ‘Allah şimdi nereden vuracak acaba’ diye strese giren çalışanların tüm enerjisi düşüyor, dikkatleri işlerinden kopup patrona kayıyor, böylece de olmayacak hatalar gelmeye başlıyor. Arada bir sadece fırça atmaya gelen bir patron etraftayken çalışmaktan daha stresli birşey olabilir mi?

  Diyeceğim odur ki, işletmelerinize dostlar alışverişte görsün diye gitmeyin. Size rağmen başarılı ise işletmeniz, bari gölge etmeyin.

  “Image courtesy of [stockimages] / FreeDigitalPhotos.net

  Reklam

  Patron ortalıktayken kötüleyen işletmeler’ için 3 yanıt

  1. Sn. Evren çok güzel ifade etmişsiniz. Her tespitnizi yaşayarak öğrenenlerdenim. 29 yıldır hemen her pozisyonda ve görevde çalışmış bir yönetici olarak, ikinci nesil patronun yazınızdaki gibi bir patron olması nedeniyle işyerinden ayrılıyorum.

  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s